Zapraszamy do serwisu poświeconego Wielkanocy.
Tu znajdziesz wszystko na temat Wielkanocy,
   skąd się wzięła, jakie są zwyczaje, dekoracje, przepisy, życzenia.
                              w związku z nadchodzącymi świętami,
                              redakcja Serwisu życzy wszystkiego najlepszego!

Wielkanoc w Polsce

Wielkanoc jest najstarszym i dla chrześcijan najważniejszym świętem. Obchodzimy je na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Początek okresu wielkanocnego wyznacza środa popielcowa po której następuje 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Sama Wielkanoc w Polsce poprzedzona jest Wielkim tygodniem, który rozpoczyna Niedziela Palmowa.

Wielki Tydzień jest czasem zadumy nad męką i śmiercią Jezusa Chrystusa i czasem ostatecznego przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy.

W Wielki Czwartek, odprawiana jest tylko jedna msza z udziałem wszystkich kapłanów, tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna tzw. Triduum Paschalne. Milkną dzwony, gaśnie wieczna lampka przy tabernakulum.

Wielki Piątek sądu, męki i śmierci Chrystusa. Wierni poszczą. Jest to jedyny dzień w roku kiedy nie odprawia się mszy. Wieczorem kapłani w czerwonych szatach rozpoczynają Liturgia Słowa, adoracja krzyża.

W Wielką Sobotę rano lub po południu zależnie od rejonu Polski święci się potrawy przynoszone do kościoła najczęściej w wiklinowych koszykach. W Sobotę wieczorem rozpoczyna się Wigilia Paschalna. Od poświeconego ognia kapłan zapala Paschał symbolizujący Chrystusa, Światłość Świata. Kapłani świecą wodę używaną potem przez cały rok do udzielania Chrztu.

W Niedzielę rano ma miejsce Rezurekcja, czyli uroczysta Msza z procesją. W tym dniu z sposób szczególny odprawiana jest na znak zwycięstwa nad śmiercią i zapowiedzi zmartwychwstania wszystkich wiernych. Po Rezurekcji ludzie udają się do domów na uroczyste śniadanie poprzedzone modlitwą, złożeniem życzeń i dzieleniem poświeconymi w Wielką Sobotę pokarmami, w szczególności jajkami.