Zapraszamy do serwisu poświeconego Wielkanocy.
Tu znajdziesz wszystko na temat Wielkanocy,
   skąd się wzięła, jakie są zwyczaje, dekoracje, przepisy, życzenia.
                              w związku z nadchodzącymi świętami,
                              redakcja Serwisu życzy wszystkiego najlepszego!

tradycje świąteczne

Jest to najstarsze chrześcijańskie święto, dlatego część tradycji pochodzi jeszcze z czasów przedchrześcijańskich i związana jest ze świętowaniem odrodzenia się przyrody po zimie.

Z obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych (z których część wywodzi się ze starosłowiańskiego święta Jarego): śniadanie wielkanocne, pisanki, święcone, śmigus-dyngus, dziady śmigustne, Rękawka, Emaus, walatka, z kurkiem po dyngusie, Siuda Baba, wieszanie Judasza, pogrzeb żuru i śledzia, pucheroki, palma wielkanocna, Jezusek Palmowy

(źródło: artykuł w Wikipedii, licencja: GNU FDL, autorzy)

 

 

Święta wielkanocne obchodzone są w Polsce uroczyście i mają niezwykle bogatą obrzędowość. Najbardziej znane obrzędy to: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, dzielenie się jajkiem, śmigus-dyngus, przyozdabianie Grobu Pańskiego.

Okres Wielkanocny rozpoczyna Środa Popielcowa i następujący po niej 40-dniowy Wielki Post.

W okresie Postu są też odprawiane w kościołach specyficzne dla tego okresu nabożeństwa: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale.

Czas Wielkiego Tygodnia rozpoczyna siedmio-dniowy okres oczekiwania na Święta, ma to miejsce w Niedzielę Palmową, kiedy to w kościołach święci się palmy na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.

W czwartek jest liturgia Wielkiego Czwartku - pamiątką Wieczerzy Pańskiej i ustanowienia Najświętszego Sakramentu.

Wielki Piątek jest najsmutniejszym tego okresu. Jest pamiątką męki i śmierci Chrystusa. W ten dzień Msze Święte nie są odprawiane.

Wielka Sobota inaczej Wigilia Paschalna, to dzień kiedy kapłani święcą  ogień i wodę. W ten dzień wierni przychodzą do kościołów poświęcić przyniesione przez nich pokarmy, które następnego dnia znajdą się na wielkanocnym stole.

Wielką Niedzielę rozpoczyna zapowiadana radosnym biciem dzwonów, uroczysta msza zwana rezurekcyjną, z procesją. Po mszy wierni wracają do domów na tradycyjne wielkanocne śniadanie, podczas którego składają sobie życzenia, dzieląc się jajkiem i innymi poświeconymi w Sobotę potrawami.

Drugie Święto czyli świąteczny poniedziałek najczęściej w Polsce kojarzony jest ze śmigusem-dyngusem. Tradycyjnie w ten dzień chłopcy polewali wodą panny na wydaniu, co miało gwarantować szczęście i szybkie zamążpójście. W dawniejszych czasach, oprócz polewania wodą miejsce miało również bicie gałązkami wierzbowymi.