Zapraszamy do serwisu poświeconego Wielkanocy.
Tu znajdziesz wszystko na temat Wielkanocy,
   skąd się wzięła, jakie są zwyczaje, dekoracje, przepisy, życzenia.
                              w związku z nadchodzącymi świętami,
                              redakcja Serwisu życzy wszystkiego najlepszego!

Wielkanoc w Szwecji

W Szwecji Święta Wielkanocne nadal są obchodzone. Niektóre szwedzkie tradycje są dość podobne po tradycji polskich. U większości Szwedów święta rozpoczyna Wielkanocny Piątek.

Święta Wielkanocne w Szwecji wyraźnie zauważyć można od Wielkanocnego Piątku, kiedy domownicy smagają się brzozowymi gałązkami. Robią to na pamiętke biczownia Chrystusa. Gałązki można zorganizować samemu, albo też kupić na szwedzkich targowiskach, są kolorowe, ozdobione piórkami i koralikami. Czasami Szwedzi stosują formę uproszczoną i ograniczają się do ściągnięcia kołdry ze śpiącej osoby.

Popularny jest tu zwyczaj barwienia jaj. Szwedzi używają w tym celu dębowych liści, łupin cebuli i kłosów zbóż. W Wielkanocną Sobotę dziewczęta ubrane w długie suknie, z barwnymi piegami - przebrane za wiedźmy chodzą po domach zbierając drobne i słodycze. W niektórych miastach tradycja dziecięcego kolędowania ma miejsce w Czwartek.

Wielką Niedzielę Szwedzi świętują podczas uroczystego obiadu. Na stole króluje łosoś, śledz oraz inne ryby.  Poniedziałek nie jest obchodzony.

Dzieci w Szwecji odwiedza wielkanocny zajączek, który w Wielką Sobotę przynosi im czekoladki. By życzyć sobie Wesołych Świąt Wielkanocnych szwedzi używają wyrażenia "Glad pask".