Zapraszamy do serwisu poświeconego Wielkanocy.
Tu znajdziesz wszystko na temat Wielkanocy,
   skąd się wzięła, jakie są zwyczaje, dekoracje, przepisy, życzenia.
                              w związku z nadchodzącymi świętami,
                              redakcja Serwisu życzy wszystkiego najlepszego!

barwienie jaj

Jest to prostsza metoda ozdabiania jajek wielkanocnych, jednak przy odrobinie wprawy i zaangażowania, efekty mogą być równie interesujące.

Tradycyjny sposób ozdabiania jaj. Nie umyte jaja trzeba dokładnie owinąć łupinką lub kilkoma łupinkami cebuli, tak żeby całkowicie przylegały do skorupki. Całość należy zawinąć szczelnie w małą szmatkę i owinąć sznurkiem długości ok. 80 cm, tak aby powstała "paczuszka-baleron". Przygotowane jaja układamy ciasno w garnku i zalewamy zimnym barwnikiem. Jaja trzeba gotować 15 minut. Gotowe wyjmujemy i odkrywamy - ostrożnie, w rękawiczkach i fartuchu.

Pełna informacja na stronie źródłowej.

(źródło: artykyuł w Gazecie Otwockiej)

 

W Rosji bardzo ważnym elementem tradycji Wielkanocnych jest barwienie jaj na kolor czerwony, który symbolizuje krew Chrystusa Pana.

(źródło: artykyuł)

 

W południowej Szwecji malowano jajka już w XVII wieku i zwyczaj przetrwał do tej pory, choć najczęściej w tych rodzinach, w których są dzieci, bo wspólne barwienie jaj za pomocą dębowych liści, kłosów zbóż, łupin cebuli.

(źródło: artykyuł)

 

Obecnie do barwienia jaj stosuje się barwniki chemiczne (farby do tkanin, a nawet farby plakatowe). Jeszcze w II poł. XIX wieku stosowano jedynie barwniki roślinne. Na kolor zielony barwiono jajko gotując je w pędach młodego żyta, mchu i jemioły, kolor czarny otrzymywano z wywaru kory olchy lub dębu z dodatkiem opiłków żelaznych, natomiast wywar z kory dzikiej jabłoni barwi na żółto.

(źródło: artykyuł)

 

Jak zrobić wydmuszki? Jajko myjemy, w gónej i dolnej części robimi otworek - najlepiej wiercimy małym wiertłem ale można też spróbować zrobić go szpilką lub igłą. Następnie w otwór wkładamy kawałek drutu, wykałaczkę by przebić błonę jajka. W tak przygotowanym jajku wydmuchujemy zawartość do miseczki, osoby o słabszych płucach mogą posłużyć sie strzykawką. Po tej czynnosci wydmuszkę należy przepłukać wodą i wysuszyć.