Zapraszamy do serwisu poświeconego Wielkanocy.
Tu znajdziesz wszystko na temat Wielkanocy,
   skąd się wzięła, jakie są zwyczaje, dekoracje, przepisy, życzenia.
                              w związku z nadchodzącymi świętami,
                              redakcja Serwisu życzy wszystkiego najlepszego!

Wielkanoc w Anglii

Jajka głównie czekoladowe i słodkie bułeczki ze znakiem krzyża to główne symbole Świąt Wielkanocnych w Wielkiej Brytanii.

Wielkanoc na Wyspach, to cztery wolne dni. Wiele osób korzystając z wolnych dni odwiedzają centra handlowe, tym chętniej gdyż w wielkanocny poniedziałek zaczynają się wielkie wyprzedaże.

Inni spędzają ten czas w pubach. Dzieciaki w niedzielny poranek udają się na poszukiwanie słodkości, głównie pod postacią czekoladowych jaj, często wypełnionych słodyczami.

Popularne są też organizowane w parkach zawody w "Egg Roling", czyli turlaniu jajek. Chodzi o to by jajko jak najszybciej i w stanie nietkniętym dotarło do mety. W większych miastach na ich ulicach zespoły w strojach ludowych pokazują swój kunszt. Tradycją dotyczącą królowej zachowaną do dziś jest rozdawanie w Wielki Piątek, "Piątkowych Pieniędzy". Chodzi o pensy wybite specjalnie na tę okazję. Pensów jest tyle ile lat ma królowa. W tym roku 2009 liczyć można na 83 pensy dla emerytów i 83 pensy dla emerytek.

 

W niektórych wsiach w dalszym ciągu praktykowana jest wielkanocna parada kapeluszy, zakładanych przez kobiety do kościoła i na powitanie wiosny.

W tym okresie atrakcją dla dzieci jest poszukiwanie schowanych przez dorosłych jajek. Dzieci turlają także jajka, by przekonać się, czyje znajdzie się pierwsze na mecie.

Więcej informacji w tekscie źródłowym.

(źródło: artykuł w WP.pl)

 

Więcej informacji na innych stronach:
- http://www.emito.net/...
- http://wielkanocagniesia.blog.onet.pl/...