Zapraszamy do serwisu poświeconego Wielkanocy.
Tu znajdziesz wszystko na temat Wielkanocy,
   skąd się wzięła, jakie są zwyczaje, dekoracje, przepisy, życzenia.
                              w związku z nadchodzącymi świętami,
                              redakcja Serwisu życzy wszystkiego najlepszego!

Zwyczaje Wielkanocne

tradycje ludowe

Tradycje ludowe są dość bogate. Święta wielkanocne są świętami na które czeka się najdłużej a i święto to jest w chrześcijaństwie najważniejsze. Stąd też i tradycji są najbogatsze.

święconka wielkanocna

Obrzęd poświęcenia pokarmów rozpowszechnił się na dobre w VIII wieku zarówno w Kościele wschodnim, jak i w zachodnim.

śniadanie wielkanocne

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego kończy Wielki Post. Po powrocie do domu z rannej Mszy świętej spożywamy uroczyste śniadanie wielkanocne.

zdobienie jajek

Najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. Jeśli chodzi o ziemie polskie - najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych na opolskiej wyspie Ostrówek, gdzie odkryto pozostałości grodu słowiańskiego.

barwienie jaj

Jest to prostsza metoda ozdabiania jajek wielkanocnych, jednak przy odrobinie wprawy i zaangażowania, efekty mogą być równie interesujące.

pisanki wielkanocne

Tradycja zdobienia jaj w Polsce sięga X wieku. W kulturze ludowej jajku przypisywano rolę magiczną, zwłaszcza święconemu. Wierzono w jego dobroczynną i życiodajną moc.

kraszanki wielkanocne

Kraszanki (zwane też malowankami lub byczkami) powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych.

palmy wielkanocne

Palmy wielkanocne święcone w Niedzielę Palmową na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy są symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności. Świecenie palm jest znane w Polsce od IX w., a niedziela ta znana jest w naszej tradycji jako Kwietna lub Wierzbowa.

baranek wielkanocny

Ma on w święconce swoje uprzywilejowane miejsce. Jest symbolem Jezusa Zmartwychwstałego, ale także pokory i łagodności. Zwyczaj święcenia baranka sięga VII wieku (Sakramentarz z Bobbio).

śmigus dyngus

Śmigus-dyngus (znany też jako lany poniedziałek, polewany lub oblewany oraz błędnie śmingus-dyngus) - zwyczaj, pierwotnie słowiański, a wtórnie związany z Poniedziałkiem Wielkanocnym.

lany poniedzialek

Lany poniedziałek jest alternatywną nazwą śmigusa-dyngusa. Śmigus-dyngus - zwyczaj, pierwotnie słowiański, a wtórnie związany z Poniedziałkiem Wielkanocnym.

wielkanocny zajaczek

W wielu kulturach, począwszy od starożytności, zając był symbolem odradzającej się przyrody, wiosny i płodności. Czczony i otaczany kultem z racji swojej witalności, bywał także uznawany za symbol zmysłowości i tchórzostwa.

piosenki wielkanocne

Pieśni i piosenki wielkanocne nie są tak popularne jak kolędy bożonarodzeniowe, ale również istnieją.

wielkanoc i biuro podróży

Polacy coraz częściej i chętniej decydują się spędzić Wielkanoc poza domem, organizując w tym czasie wakacyjne wyjazdy. Jedni wybierają ciepłe kraje: Egipt, Tunezja, Turcja inni decydują się spędzić Wielkanoc w Polsce wybierając na przykład Zakopane.

schudnij na wielkanoc

Przed Wielkanocą dobrze jest pomyśleć o diecie. Żeby w święta móc zaszaleć z jedzeniem i móc skosztować wszelkich pyszności dobrze byłoby nie zaczynać świętowania z nadwagą. Dieta przyda się także po świętach. Wszystkie pyszne świąteczne potrawy trudno spalić w czasie wielkanocnych spacerów, po Wielkanocy lato zbliża się juz wielkimi krokami.