Zapraszamy do serwisu poświeconego Wielkanocy.
Tu znajdziesz wszystko na temat Wielkanocy,
   skąd się wzięła, jakie są zwyczaje, dekoracje, przepisy, życzenia.
                              w związku z nadchodzącymi świętami,
                              redakcja Serwisu życzy wszystkiego najlepszego!

O wielkanocy

co to jest Wielkanoc?

Wielkanoc (Pascha, Niedziela Wielkanocna) - najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem.

historia Wielkanocy

Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Wielkanoc jest więc świętem ruchomym: może wypaść najwcześniej 22 marca, zaś najpóźniej 25 kwietnia.

tradycje świąteczne

Jest to najstarsze chrześcijańskie święto, dlatego część tradycji pochodzi jeszcze z czasów przedchrześcijańskich i związana jest ze świętowaniem odrodzenia się przyrody po zimie.

Wielkanoc w Polsce

Wielkanoc jest najstarszym i dla chrześcijan najważniejszym świętem. Obchodzimy je na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Początek okresu wielkanocnego wyznacza środa popielcowa po której następuje 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Sama Wielkanoc w Polsce poprzedzona jest Wielkim tygodniem, który rozpoczyna Niedziela Palmowa.

Wielkanoc w Niemczech

W Niemczech Wielkanoc zaczyna się w Wielki Piątek. Jest to dzień wolny od pracy. Uroczyście obchodzona jest niedziela i poniedziałek, nieznana jest jednak popularna w Polsce tradycja "lanego poniedziałku".

Wielkanoc w Anglii

Jajka głównie czekoladowe i słodkie bułeczki ze znakiem krzyża to główne symbole Świąt Wielkanocnych w Wielkiej Brytanii.

Wielkanoc w Czechach

Jako, że Czechy są naszymi sąsiadami tradycje częściowo zbliżone są do naszych, jednak są też pewne różnice. Święta w Czechach zaczynają się w Wielki Piątek.

Wielkanoc we Francji

We Francji niestety czar Świąt Wielkanocnych zauważyć coraz trudniej. Tradycje zamierają, jednak ktoś jest dostatecznie uważny święta zauważy.

Wielkanoc na Słowacji

Słowacja ze względu na bliskość Polski część tradycji ma wspólnych. Jednak są i takie które maja jednak swój specyficzny charakter. Oprócz zwyczajów religijnych na Słowacji zachowało się również mnóstwo zwyczajów ludowych których korzenie sięgają czasów przedchrześcijańskich

Wielkanoc w Szwecji

W Szwecji Święta Wielkanocne nadal są obchodzone. Niektóre szwedzkie tradycje są dość podobne po tradycji polskich. U większości Szwedów święta rozpoczyna Wielkanocny Piątek.

Wielkanoc w Chorwacji

Tradycje wielkanocne w Chorwacji składają się zarówno z tych znanych, popularnych w krajach europejskich, jak i ze specyficznych lokalnych obrzędów.

Wielkanoc w Bułgarii

Podobnie jak w Polsce także i w Bułgarii datę tego największego i uroczystego prawosławnego święta określa się według księżyca - wypada po pierwszej pełni księżyca po dniu wiosennego zrównania dnia z nocą.

kiedy Wielkanoc?

Wielkanoc zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca przypadającej po równonocy wiosennej. Problem jednak polega na tym żeby wyznaczyć kiedy wypadnie ta pierwsza pełnia Księżyca.

alleluja!

Allelujah (hebr. hallelu jah – wychwalajcie Jah), to w Biblii zwrot nawołujący do wychwalania Jahwe. Jah to poetycka, skrócona forma imienia Bożego.